E-shop spoločnosti K-system
Neviete si rady? Potrebujete poradiť? Volajte +421 45 694 03 40

Tieniaca technika pre ideálny pomer svetla a tieňa v interiéri

Tieniaca technika pre ideálny pomer svetla a tieňa v interiéri

Chcete mať v miestnostiach vždy dostatok svetla, ale zároveň nechcete byť slnkom úplne oslnení? Kvalitná tieniaca technika vám umožní užívať si lúčov slnka tak akurát. Aký je ideálny pomer svetla a tieňa v domácnosti? Akú zvoliť tieniacu techniku ​​do okien orientovaných na sever? A akú do okien na juh? Zaobstarať si do celého domu klasické žalúzie môže byť aj na škodu. Vhodná tieniaca technika totiž dokáže so svetlom v dome urobiť divy.

střešní okno velux

Ideálne svetlo v domácnosti

Ročne nám prírodné svetlo domov presvieti na 4 000 hodín, polovicu z toho, teda 2 000 hodín, dokonca svieti prírodné svetlo veľmi intenzívne. Okrem svetla z priameho slnka a oblohy, od ktorej sa slnko odráža, prúdi k nám domov svetlo aj vďaka odrazu od okolitých budov. Koľko svetla je pre človeka ideálne?

Množstvo svetla ovplyvňuje našu náladu, výkonnosť, sústredenie, bojuje proti ospalosti a podobne. Aby človek mohol normálne fungovať, potrebuje množstvo svetla väčšie ako 1 500 luxov. (Lux je jednotka intenzity osvetlenia.) Napríklad množstvo vonkajšieho svetla pri zatiahnutej oblohe je niekoľko tisíc luxov, pri jasnom počasí je to až 100 000 luxov.

horizontální vnitřní žaluzie

Tieniaca technika podľa orientácie okien

Neviete, akú tieniacu techniku ​​zvoliť do okien orientovaných na sever? Do miestností orientovaných na túto svetovú stranu priame slnečné svetlo nedopadá. V lete je tu väčší chládok než v ostatných miestnostiach, väčšinou to sú kúpeľne, špajze, šatne alebo aj spálne. Stačí tu iba záclona alebo jemné dekoratívne tienenie.

Južná strana domu býva najviac preslnená, množstvo slnečného svetla je tiež najpríjemnejšia celoročne. Tu je vhodná vonkajšia tieniaca technika, napríklad vonkajšie žalúzie, alebo horizontálne vnútorné žalúzie. Okná orientované na východ a na západ sú pod priamym slnečným svetlom len pol dňa.

venkovní žaluzie

Východne situované miestnosti majú tú výhodu, že ranná hmla priamemu slnečnému svitu čiastočne zabráni, nemusí sa to teda tu s tieniacou technikou preháňať. Ak si ale ráno radi pospíte, odporúčame zaobstarať si vnútorné žalúzie. Okná na západ sa bijú s prudkým slnkom najmä popoludní a večer v lete. Tu už sa bez tieniacej techniky nezaobídete, odporúčame kombinovať striešku nad oknami s vonkajšou technikou, či už s roletami alebo žalúziami. V lete tak zabránite prehriatiu izby, v zime zasa pomocou techniky udržíte teplo v miestnosti.

Chat