E-shop spoločnosti K-system
Neviete si rady? Potrebujete poradiť? Volajte +421 45 694 03 40

Ako čistiť vnútorné hliníkové žalúzie

Ako čistiť vnútorné hliníkové žalúzie

Na životnosť vašich žalúzií myslite už pri ich obstaraní. Uprednostnite výrobok overenej značky, ideálne od výrobcu, ktorý je hrdý na kvalitu svojho produktu a preto dáva do obehu označený produkt svojou známkou a výrobným štítkom. Spoločnosť K-system vyrába interiérové žalúzie s hliníkovými lamelami o hrúbke 0,21 mm. Na trhu sa však vyskytujú aj žalúzie s tenkými 0,18 mm lamelami, ktoré pri čistení ľahko podliehajú deformácii. Kvalitné plastové komponenty si zachovávajú farebnú stálosť a pevnosť množstvo rokov. PVC komponenty vyrobené z recyklovaných materiálov nielenže nemajú požadovanú pevnosť, ale sú krehkejšie a nie sú farebne stálé. Spoločnosť K-system od januára 2023 okrem značenia výrobku ochrannou známkou K-system začala aj pribalovať certifkát Overenie pravosti výrobku. Výrobky K-system sú jasne identifikovateľné a sú zárukou dlhoročnej životnosti.

 

 

Najobľúbenejším interiérovým tienením okien sú vnútorné horizontálne žalúzie na okná. Dôvodov je hneď niekoľko:

- najlacnejšie žalúzie na trhu,

- možnosť realizácie svojpomocne,

- ľahko udržiavateľné,

- v prípade potreby výmeny jednoducho nahraditeľné.

Napriek tomu, že interiérové hliníkové žalúzie sú pravidelne namáhané z dôvodu každodenného používania, nevyžadujú extra špeciálnu starostlivosť. Vzhľadom na horizontálne ložené lamely je potrebné rátať s tým, že sa na nich bude usádzať prach a nečistoty. Ak chcete žalúzie udržiavať v čistote, odporúčame zbaviť ich nečistôt pravidelne s umývaním okien.

Ponúkame vám niekoľko osvedčených rád na údržiavanie žalúzií v čistote.

Čo budete potrebovať?

V niektorom z internetových obchodov bude istotne možné zakúpiť špeciálny čistič na čistenie lamiel žalúzií. Treba však pamätať na to, že lamely žalúzií sú prepojené minimálne jedným párom rebríčkov, vodiacich pások a fixačných silónov. Z uvedeného dôvodu sa tento čistič nemusí javiť až tak praktickým zariadením, keďže tieto "prekážky" zabraňujú posuvu čistiacich kefiek po celej dĺžke lamely. Ak teda nemáte trpezlivosť na opakované nasúvanie lamiel pre obídenie prekážky, pripravte si utierku z mikrovlákna, alebo vysávač s nádstavcom na čistenie čalúnienia. V prípade silno znečistených žalúzií od mastnoty alebo hmyzieho trusu budete potrebovať teplú vodu so saponátom a utierku na vytretie do sucha.

1. Preklopte lamely do zatvorenej polohy.

2. Lamely žalúzií utierajte suchou utierkou zhora dolu, alebo použite vysávač s nádstavčom na čistenie čalúnenia. Dajte si pozor, aby silný tlak vysávača nepoškodil lamely, nastavte najnižší možný sací výkon.

3. Preklopte lamely žalúzie na opačnú stranu a proces opakujte.

4. Pri silnom znečistení lamiel použite handričku navlhčenú do teplej vody so saponátom. Po pretretí žalúzie vytrite čistou suchou utierkou a nechaje úplne vysušiť.

5. Pre čistenie žalúzií nikdy nepoužívajte abrasívne čistiace prostriedky ani silný prúd vody, či tlak vzduchu. Mohlo by dôjsť k trvalému poškodeniu žalúzie.

Náš tip

V kuchyni, kde sa kumulujú mastné kuchynské výpary je potrebné predchádzať pravidelným odmastňovaním lamiel mastným usadeninám. Vyhnete sa tak prácnemu drhnutiu usadených nečistôt!

Cigaretový dym nie je možné dokonale vyčistiť. Spôsobuje trvácne zafarbenie žalúzie.

Stretli sme sa s tým, že niektorí zákazníci žalúziu celú namočili do teplej vody so saponátom alebo pridanou sódou bikarbónou. Ako výrobca však takýto postup nemôžeme odporúčať. Mastnota a prach sa naviažu na textilné časti žalúzie a tak nechtiac môže dôjsť k ušpineniu až znehodnoteniu vyťahovacích pások a rebríčkov a následne k znefunkčneniu žalúzie.no

Keďže neexistuje elektronické zariadenie, ktoré by dokázalo čistit žalúzie finančne výhodnou cestou a služby poskytované upratovacím servisom nepatria k najlacnejším, odporúčame zvážiť náklady na tieto služby. Veď práve preto sú tieto žalúzie tak ekonomicky výhodné, že čistiace služby strácajú zmysel. Niekedy je lacnejšie nahradiť ich novými.

Na miesto utierky z mikrovlákna si môžete na ruku natiahnuť čistú bavlnenú ponožku. Vaše prsty potom poslúžia rovnako dobre ako čistiaca kefa. laugh

Životnosť žalúzií 

Napriek tomu, že v našom eshope ponúkame značkové interiérové žalúzie, ktoré majú najdlhšiu životnosť na trhu, je potrebné rátať s tým, že nie sú večné. Keď budete ku svojim žalúziám pristupovať zodpovedne - udržiavať ich v čistote a dodržiavať návod na obsluhu a údržbu, odvďačia sa vám svojou dlhou životnosťou, funkcionalitou a pekným vzhľadom. Na základe našich štatistík máme zákazníkov, ktorým vydržali aj 16, 18 rokov, ale máme aj takých, ktorým vydržali iba 5 rokov. Najčastejšou príčinou poškodenia žalúzií sú odtrhnuté fixačné lanká pri umývaní okien. Fixačné lanká si podľa nášho návodu dokážete jednoducho vymeniť sami. Náhradné diely pre interiérové žalúzie môžete zakúpiť v našom eshope. Druhou najčastejšou príčinou poškodenia ovládacieho mechanizmu je ťahanie ovládacej retiazky nie pozdĺž okna ale smerom k sebe od okna. 

Želáme vám dlhoročnú spokojnosť s kvalitnými žalúziami značky K-system.

 

Chat