E-shop spoločnosti K-system
Neviete si rady? Potrebujete poradiť? Volajte +421 45 694 03 40

Ako predľžiť životnosť žalúzií správnou starostlivosťou?

Ako predľžiť životnosť žalúzií správnou starostlivosťou?

Primárnou funkciou žalúzií je tienenie slnečných lúčov a svetla, ale to nie je zďaleka jedinou funkciou, taktiež je možné pomocou nich zvýšiť pocit súkromia a zabrániť nechceným pohľadom susedov. Pomocou žalúzií môžete dokonca značne izolovať okolité zvuky a zabrániť prenikaniu nechceného tepla do interiéru.

Ich dennodenné používanie ich však vystavuje vysokému zaťaženiu. Preto vám prinášame niekoľko dobrých tipov, ako sa starať o žalúzie, aby ste čo najviac predĺžili ich životnosť.

Dumáte ako ošetriť žalúzie? Môžete ich ošetriť ľubovoľným čistiacim prostriedkom, ktorý je riediteľný vodou. Nepoužívajte však hrubé nástroje, akými sú napríklad drôtenky a podobne. Ak potrebujete žalúziu očistiť mechanicky, využite radšej šetrnú handru.

 

Horizontálne žalúzie

Starostlivosť a údržba horizontálnych žalúzií

Horizontálne interiérové žalúzie sú jednoduché na údržbu. Údržba spočíva v podstate v občasnom pretretí lamiel vlhkou handrou. Ak sa Vám nechce použiť handru, môžete údržbu uskutočniť aj pomocou vysavača so špeciálnym nástavcom. Stačí pretočiť žalúzie do jednej zvislej polohy, očistiť ich a to isté urobiť aj v druhej polohe – tak sú horizontálne interiérové žalúzie očistené.

Interiérové horizontálne žalúzie nevyžadujú ani ďalšiu špeciálnu starostlivosť, nijaká špecifická starostlivosť nie je nutná.

Vertikálne žalúzie

Starostlivosť o vertikálne žalúzie

Starostlivosť o vertikálne žalúzie je síce o niečo málo zložitejšia ako v prípade horizontálnej varianty, ale ani tak nevyžadujú nijakú špeciálnu zručnosť. Vertikálne žalúzie sa skladajú z hliníkového profilu, na ktorom sú zavesené horizontálne lamely, ktoré slúžia ako tieniaca technika. je to bezúdržbová varianta ako v prípade horizontálnych žalúzií. Stačí len raz za čas lamely utrieť od prachu a spolu s nimi aj hliníkový profil. Lamely sú vyrábané z rôznych materiálov a vzhľadom k tomu by bolo vhodné dodržať návod na čistenie priamo od výrobcu.

Prečítali ste si, že údržba a starostlivosť o tieniacu techniku nie je nijak náročná, v podstate ide o bezúdržbové systémy. Tieniaca technika bola navrhnutá, aby bola maximálne účinná a pritom nenáročná na údržbu tzv. bezúdržbová. Iný typ údržby je potrebný v prípade automatických vonkajších roliet a podobné, ale najrozšírenejším typom sú práve interiérové vertikálne a horizontálne žalúzie.

 

Chat