E-shop spoločnosti K-system
Neviete si rady? Potrebujete poradiť? Volajte +421 45 694 03 40

Najlepšie farba žalúzií, je nejaká?

Najlepšie farba žalúzií, je nejaká?

Žalúzie nemusia nutne slúžiť iba ako tienenie, ale môžu byť považované aj za dizajnový prvok, ktorý farebne doladí vašu domácnosť. Farby ale neovplyvňujú len štýl jednotlivých miestností, ale vo veľkej miere ovplyvňujú aj našu psychiku a pohodu. V tomto článku sa môžete dozvedieť, aký vplyv majú farby na miestnosti, v ktorých sú využité a na čo sú určité farby tienenia užitočné.

 

síť proti hmyzu do oken

Tmavých farieb sa nemusíte báť

Čím ďalej tým častejšie je používaná čierna, šedá či hnedá farba, pretože tieto odtiene je možné dokonale kombinovať a skvele sa hodia k vytvoreniu útulnej atmosféry v miestnostiach. Najmä v obývacích izbách sa používa stále viac a viac čiernej, je to farba klasická, elegantná a tajomná, zároveň vytvára vzrušujúci kontrast v dome. Ide krásne kombinovať s lesklými kovmi, drevom aj pastelovými odtieňmi. Šedá farba sa vždy hodí, je elegantná, puristická a diskrétna, táto farba je základom pre všetky domáce štýly a veľmi dobre ladí s ďalšími farbami. Hnedé odtiene zase transformujú vašu obývaciu izbu aj spálňu do útulného hniezdočka.

Avšak je potrebné upozorniť na to, že tmavé farby pri zatiahnutí pohlcujú väčšinu slnečných lúčov. Čo môže zapríčiniť, že sa hlavne v letných mesiacoch bude miestnosť zbytočne prehrievať. Na tmavých lamelách je tiež bohužiaľ vidieť aj prach, takže sú málinko náročnejšie na údržbu čistého vzhľadu. Napriek tomu však tmavú farbu žalúzií odporúčame, pretože dokážu vzhľad interiéru dotiahnuť k úplnej dokonalosti.

A čo svetlé odtiene?

Svetlé vnútorné žalúzie dokážu najlepšie odrážať svetlo, a tým pomáhajú proti prehrievaniu miestnosti v teplých dňoch. Niekedy však chceme dosiahnuť, aby žalúzie zabezpečili čo najlepšie zatienenie. Preto zákazníkov často prirodzene napadne zvoliť čo najtmavší odtieň, tmavšia farba nám to ale nezabezpečí. Ak sú lamely vertikálnych žalúzií dostatočne silné, tak ich farba nemá na mieru zatienenia vôbec žiadny vplyv.

Biela farba dáva miestnostiam sviežosť, priestor a jasnosť, zvyčajne hrá hlavnú úlohu pri návrhu interiéru, aby neutralizovala, zosvetlovala či revitalizovala ostatné farby. Ďalšou skvelou vlastnosťou je, že najlepšie odráža slnečné žiarenie, ale na druhú stranu na čistej bielej je vidieť každá škvrnka aj prach. Preto v bielej farbe odporúčame skôr rímske či látkové rolety. Mäkšia a elegantnejšia než čisto biela je farba krémová, béžová alebo strieborná, vytvárajú príjemnú atmosféru, sú nenápadné a majú relaxačný efekt. Sú to najpraktickejšie farby, čo sa týka údržby, nie je na nich vidieť zaprášenie a pritom sú dostatočne svetlé, aby odrážali nevítané slnečné lúče.

Máte radi farbičky?

Teraz sa vertikálne či horizontálne žalúzie vyrábajú aj v pestrých farbách ako žltá, červená, modrá, zelená alebo tyrkysová. Tieto farby však možno použiť iba v prípade, že je váš interiér v rovnakej farbe ako žalúzie, závesy alebo rolety. Žltá farba sa hodí do miestností, kde pracujete alebo sa učíte, pretože podporuje pamäť a predstavivosť. Červená sa môže hodiť do akejkoľvek miestnosti, je to farba vášne, energie a tepla. Zelená aj modrá farba najviac vynikne v spálni, tieto farby totiž rozširujú harmóniu a mier. Ak zvolíte tyrkysové tienenie, tak ideálne do pracovne, detskej izby alebo na WC. Tyrkysová farba vytvorí atmosféru morského prostredia vo vašej domácnosti.

Tip na záver: Či už vás zaujali žiarivé farby alebo decentnejšie odtiene, pozrite sa na širokú škálu farieb horizontálnych a vertikálnych žalúzií, ktoré si môžete nakonfigurovať podľa vášho gusta.

 

Chat